Krisje e gotave të Pavarësisë, debati Rama-Haradinaj mbyllet me dolli

Krisje e gotave të Pavarësisë, debati Rama-Haradinaj mbyllet me dolli

Kryeministri Rama shkoi në Prishtinë për të festuar Pavarësinë e Kosovës, ku mori edhe një medalje nga Presidenti Thaçi, por ai në Prishtinë bëri edhe këtë deklaratë në një intervistë televizive. “Demarkacioni është një problem i shpikur, është një problem i shpikur nga politika e brendshme e Kosovës, që nuk ka asnjë bazë reale”, u... ...
Thaçi: Parakalimi i Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore, dhurata më e mirë për 10 vjetorin e Pavarësisë

Thaçi: Parakalimi i Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore, dhurata më e mirë për 10 vjetorin e Pavarësisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e cilësoi madhështor parakalimin e ekipit olimpik me Flamurin e Kosovës në Pjongçang të Koresë së Jugut, para miliona teleshikuesve nga mbarë bota. “Kjo është hera e parë në historinë e shtetit tonë, që përfaqësohemi në Lojërat Olimpike Dimërore. Është dhurata më e mirë për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës,... ...
Shkatërrimi i paralajmëruar i urës së Ali Pashës në Hoshtevë

Shkatërrimi i paralajmëruar i urës së Ali Pashës në Hoshtevë

Shkatërrimi i urës 200-vjeçare të Ali Pashës po përjetohet nga banorët e fshatit Hoshtevë si të ishte një mort. Kjo sipas tyre është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në Zagorie. Top Channel kishte paralajmëruar përmes një reportazhi në 5 janar se ura monument po shkonte drejt shkatërrimit, por një ditë më vonë grupi... ...
Haradinajt i refuzohet viza edhe nga britanikët, pas amerikanëve

Haradinajt i refuzohet viza edhe nga britanikët, pas amerikanëve

Mediat në Kosovë thonë se, as Ambasada britanike nuk e ka pajisur deri tani me vizë kryeministrin Ramush Haradinaj, gjë që vë në pikëpyetje sipas tyre pjesëmarrjen e kreut të ekzekutivit në Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor, që organizohet në fund të shkurtit në Londër. Dy javë më parë, edhe Ambasada amerikane refuzoi t’i... ...
Prishtinë, Gjykata dënon 4 deputetët e Vetëvendosjes

Prishtinë, Gjykata dënon 4 deputetët e Vetëvendosjes

Më shumë se dy vjet nga ngritja e akuzës për gazin e hedhur në ambientet e Kuvendit të Kosovës, 4 deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë mësuar sot vendimin e Gjykatës për ta. Deputeti, e ish-kryetari i VV, Albin Kurti u dënua me kusht nëse për dy vite nuk do të kryejë vepra të tjera penale.... ...

Qymyri po helmon Ballkanin. Shkak për 60 mijë vdekje të parakohshme

Më shumë se 60 mijë vdekje të parakohshme në Europë mund të parandalohen gjatë dekadës së ardhshme, nëse merren masa urgjente ndaj ndotjes së ajrit nga centralet më të pista të qymyrgurit në Europë. Në artikullin e tyre të përbashkët, Dragana Mileusniç, koordinatorja e politikës energjetike për Europën Juglindore te “CAN Europe”, koalicioni më i... ...

Banka Botërore, 200 mln dollarë Ballkanit për të promovuar integrimin

Banka Botërore ofroi 200 milionë dollarë kredi për të promovuar integrimin ekonomik të Ballkanit Perëndimor, pasi krerët e rajonit u zotuan të thellojnë lidhjet mes tyre dhe të punojnë së bashku drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian. Njoftimet u bënë në konferencën e nivelit të lartë mbajtur në Sofje të Bullgarisë, ku udhëheqësit pohuan se kishin... ...

Sekuestrohen 230 kg kanabis në Greqi, në pranga 3 shqiptarë

Ndëkraq në Greqi policia kapi 230 kg kanabis sativa dhe prangosi 3 shqiptarë që transportonin drogën. Lënda narkotike e ndarë në 90 pako ishte dërguar nga Shqipëria dhe u zbulua në një zonë pyjore pranë Pogonit, ku gjithashtu ranë në pranga tre shqiptarët, të akuzuar dhe për kalim të paligjshëm të kufirit. ...

Dita e Flamurit, Shqipëria dhe Kosova bashkë në Vlorë

Presidenti Ilir Meta, homologu i tij Hashim Thaçi, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, kryeministri Edi Rama por dhe pjestarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë dhe Kosovës ishin mëngjesin e së martës në Sheshin e Flamurit, ku zhvillohet ceremoniali i ngritjes se flamurit. Dhe vendosen kurora ne varrin e Ismail Qemalit. Më pas, në ambientet e... ...

Ligji për gjuhët në Maqedoni, të hënën nis dorëzimi i amendamenteve

Debati për projektligjin e përdorimit të gjuhëve, përfshirë atë shqipe në Maqedoni, tashmë hyn në një fazë tjetër. Pas diskutimit në tërësi në komisione, tashmë është radha e paraqitjes së amendamenteve. Të gjitha partitë politike kanë afat deri të hënën për të depozituar amendamentet e tyre. Pa dyshim që VMRO-DPMNE, partia e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in