Dialogu me Serbinë, qeveria e Kosovës miraton projektligjin

Dialogu me Serbinë, qeveria e Kosovës miraton projektligjin

Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se ky projektligj do t’i dërgohet së shpejti Kuvendit për shqyrtimin dhe miratim. “Me anë të ligjit do të përcaktohet hierarkia institucionale dhe... ...
Kosova miraton buxhetin. E voton edhe partia që u shkëput nga “Vetëvendosja”

Kosova miraton buxhetin. E voton edhe partia që u shkëput nga “Vetëvendosja”

Kuvendi i Kosovës, me 62 vota pro, e ka kaluar në parim projektligjin për buxhetin e vitit 2019 i cili është paraparë të jetë 2.3 miliardë euro. Për ndërtimin e rrugëve dhe autostradave janë ndarë 100.798.791 Euro, për shëndetësinë 118.042.137 euro, për arsimin 207.688.656, për FSK-në 54,574,838 euro dhe për ndihmat sociale 30,102,854 euro. Ky... ...
Taksa ndaj produkteve serbe, Haradinaj: Nuk hiqet deri në njohjen e Pavarësisë së Kosovës

Taksa ndaj produkteve serbe, Haradinaj: Nuk hiqet deri në njohjen e Pavarësisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se tarifa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës nuk do të hiqet, deri në njohjen e Pavarësisë së Kosovës. Të martën, pas mbledhjes së qeverisë, Haradinaj tha se ky qëndrim do të mbetet i pandryshuar, pavarësisht se kush është kryeministër apo ministër i Tregtisë. “Tarifa nuk do të hiqet.... ...
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, agjent i CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, agjent i CIA-s?

Nikolla Dimitrov, ministri i Jashtëm i Maqedonisë rezulton të jetë agjent i CIA-s amerikane. Ky është konkluzioni që nxjerrin mediat e shtetit fqinj duke iu referuar dokumenteve të publikuara pak orë më parë nga “Wikileaks”. Sipas këtyre dokumenteve, të cilave nuk u është identifikuar ende autenticiteti, Dimitrov ka qenë operativ i fshehtë i CIA-s, që... ...
Kosova bëhet me ushtri, NATO-s dhe Amerikës i shtohet një aleat në Ballkan

Kosova bëhet me ushtri, NATO-s dhe Amerikës i shtohet një aleat në Ballkan

  Kuvendi votoi edhe për projektligjin e tretë dhe të fundit nga pakoja e ligjeve që e bëjnë Kosovën me ushtri. Është votuar me 107 vota pro Projektligji për Shërbimin në Forcën e Sigurisë, raporton Gazeta Express.Projektligji për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës, i fundit nga pakoja e projektligjeve, është votuar sot në lexim të dytë... ...
Shakira vjen në Kosovë?

Shakira vjen në Kosovë?

Behgjet Pacolli Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, ka bërë të ditur se ka zhvilluar një takim zyrtar me Kryetarin e Mitrovicës Agim Bahtirin, ku kanë diskutuar për çështjen e hapjes së Urës së Ibrit. Pacolli ka bërë të ditur se ka bashkëbiseduar me Bahtirin për të realizuar një ceremoni të veçantë për hapjen... ...
Jep dorëheqjen Ministri i Drejtësisë së Kosovës

Jep dorëheqjen Ministri i Drejtësisë së Kosovës

Jep dorëheqjen Ministri i Drejtësisë së Kosovës. Abelard Tahiri e ndërmori këtë akt pasi u shpreh i pakënaqur me zhvillimet e fundit në sistemin e Drejtësisë, përfshirë ndërhyrjet politike. Sipas Tahirit, të gjitha këto pritet të ndikojnë në mosliberalizimin e vizave. Tahiri i ka ofruar dorëheqjen kryetarit të partisë dhe kryeministrit të Kosovës. ...
Kosovë, arrestohet deputeti Milaim Zeka

Kosovë, arrestohet deputeti Milaim Zeka

Kërcënoi një prokuror, ndalohet për 48-orë deputeti i Kosovës, Milaim Zeka. Në Kuvend, ai përfaqëson Partinë Nisma Socialdemokrate. Zeka akuzohet se përmes mjeteve të informimit, kanosi prokurorin e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Afrim Shefkiu. Një ditë më parë, Këshilli i Prokurorisë dënoi gjuhën e përdorur nga ligjvënësi.   ...
Prishtinë, rikthehet në vendin e tij Flamuri Kombëtar

Prishtinë, rikthehet në vendin e tij Flamuri Kombëtar

Flamuri kombëtar shqiptar që qëndronte deri pak ditë më parë në rrethrrotullimin në hyrje të , është rikthyer në vendin e tij. Ai u largua me urdhër të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, më 13 shkurt, në prag të nisjes së festimeve për 10 vjetorin e Pavarësisë. Dhe po kryeministri Haradinaj, nënshkroi sot vendimin për... ...
Radhë kilometrike në kufirin Shqipëri-Kosovë

Radhë kilometrike në kufirin Shqipëri-Kosovë

Radhë kilometrike dhe pritje të gjata në kufirin Shqipëri-Kosovë. Për shkak të fluksit për festimet e 10 vjetorit të pavarësisë, pika kufitare e Morinës është përballur me një numër të lartë hyrjeje për në Kosovë. Qytetarët ironizojnë në rrjete sociale situatën duke e cilësuar të turpshme që nuk arrihet dot të hiqen barrierat as në... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in