Bllokohet Facebook dhe Instagram në të gjithë Europën, përdoruesit në alarm

Bllokohet Facebook dhe Instagram në të gjithë Europën, përdoruesit në alarm

Dy rrjetet më të mëdha sociale, Facebook dhe Instagram kanë rënë së funksionuari gjatë pasdites së sotme duke krijuar panik dhe vështirësi në logimin për miliona përdorues. Përdoruesit e kanë pasur të pamundur të kenë akses në llogaritë e tyre, duke mos kryer dot asnjë veprim. Ky problem sipas raporteve është hasur më shumë në... ...
Zgjedhjet në Tuz, fiton koalicioni shqiptar, Nik Gjeloshaj kryetar

Zgjedhjet në Tuz, fiton koalicioni shqiptar, Nik Gjeloshaj kryetar

Komuna e Tuzit do të drejtohet nga një shqiptar pas rezultatit fitues në zgjedhjet vendore të bashkimit të 3 partive shqiptare përballë partisë së Milo Gjukanovic. Në mbyllje të numërimit të votave kandidati i dalë nga bashkimi i tre partive shqiptare me emrin “Malësia na bashkon” ka dalë fitues përballë kandidates tjetër Mirza Pepic të... ...
McAllister në Prishtinë: “Hiqni taksën me Serbinë”

McAllister në Prishtinë: “Hiqni taksën me Serbinë”

Kryesuesi i delegacionit të Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, i bëri thirrje Qeverisë së Kosovës që ta rikonsiderojë vendimin e taksës së vënë për produktet serbe dhe ato boshnjake, pasi, sipas tij, është shkelje e marrëveshjes së CEFTA-s dhe e MSA-së. Për dialogun me Serbinë, McAllister theksoi se duhet medoemos... ...
Shkon në 14 numri i viktimave, Maqedonia shpall dy ditë zie

Shkon në 14 numri i viktimave, Maqedonia shpall dy ditë zie

Një aksident i tmerrshëm ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në autostradën Shkup – Tetovë, ku një autobus humbi kontrollin duke rënë në humnerë. Numri i viktimave ka shkuar në 14 dhe është konfirmuar edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili tha se 7 prej viktimave ndërruan jetë në vendin e ngjarjes. Qeveria... ...
Antimafia italiane: Krimi shqiptar, i specializuar për trafikun e drogës

Antimafia italiane: Krimi shqiptar, i specializuar për trafikun e drogës

Shqiptarët mbajnë titullin “ekspertë të drogës” në Itali, e gjithashtu mbeten aleatë të “Ndranghetës”. Kjo nuk është një deklaratë surprizë e Antimafias italiane, apo edhe e prokurorit të Antimafias, Federico Cafiero de Raho, për sa kohë që ky shqetësim përcillet çdo vit nga agjencitë italiane. Për këtë arsye, prokurori kombëtar i Antimafias italiane, De Raho... ...
Arrihet marrëveshja: Vendoset emri zyrtar i Maqedonisë

Arrihet marrëveshja: Vendoset emri zyrtar i Maqedonisë

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit, në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë. Shkupi mbyll kështu betejën e gjatë që i hap rrugën anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Europian. Të 81 deputetët e pranishëm në... ...
Djali i prezantueses italiane u kërkon 1 mln euro shqiptarëve

Djali i prezantueses italiane u kërkon 1 mln euro shqiptarëve

Nicolo Betarini, djali i prezantueses së njohur italiane Simona Ventura dhe e i ish-futbollistit Stefano Bettarini është plagosur 11 herë me thikë nga 4 persona, 2 prej të cilëve janë shqiptarë. Ngjarja ka ndodhur me 1 korrik 2018 dhe autorët tashmë ndodhen përpara organit të akuzës. Mediat fqinje raportojnë se Nicolo Betarini kërkon 1 milionë... ...
Në vitin 2019 i jepet fund kodeve të huaja telefonike në Kosovë

Në vitin 2019 i jepet fund kodeve të huaja telefonike në Kosovë

Kosova përfundimisht në fillim të vitit 2019 pritet të bëjë largimin e të gjitha kodeve të huaja telefonike dhe të përdor vetëm kodin telefonik të Kosovës +383, bëjnë të ditur përfaqësues të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP). Ndonëse ishte paraparë që në qershor të vitit 2018 t’i jepet fund operimit të kodeve... ...
Prej tetë ditësh dy kosovarë janë bllokuar në Antarktidë, mobilizohet Qeveria e Kosovës

Prej tetë ditësh dy kosovarë janë bllokuar në Antarktidë, mobilizohet Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës është njoftuar ditën e sotme për rastin e dy kosovarëve Mrika dhe Arianit Nikqi të cilët prej tetë ditësh janë të bllokuar në majën më të lartë të Antarktik-ut, në temperatura -40˚celsius. Donjeta Gashi, zëdhënëse në Qeverinë e Kosovës, tha se shteti po angazhohet për babë e bijë nga Kosova, që janë... ...
Gjuha shqipe, lëndë me zgjedhje në Turqi

Gjuha shqipe, lëndë me zgjedhje në Turqi

Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje në shkollat 8-vjeçare në Turqi, përkrah kurseve intensive të pavarura të shqipes u konsiderua sot si një arritje e rëndësishme nga Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Genti Gazheli. Në mesazhin drejtuar shqiptarëve me rastin e festave të fundvitit, Gazheli evidentoi të gjitha sfidat dhe arritjet gjatë vitit... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in