Koronavirusi prek Maqedoninë e Veriut, konfirmohet rasti i parë

Koronavirusi prek Maqedoninë e Veriut, konfirmohet rasti i parë

Koronavirusi ka prekur Maqedoninë e Veriut. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një konferencë të jashtëzakonshme ka konfirmuar rastin e parë të infektuar. Bëhet fjalë për një paciente grua e cila sapo ishte kthyer nga Italia. Filipçe është shprehur se nuk ka vend për panik dhe se po merren masat e duhura. Po ashtu ai... ...
Kosovë, dyshohet për një rast me ‘koronavirus’

Kosovë, dyshohet për një rast me ‘koronavirus’

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës po dyshohet për një rast me koronavirus. Pacientja e dyshuar me koronavirus thuhet se ndodhet në ambientet e brendshme të klinikës. Ndërkohë gjatë një deklarate për shyp Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se një paciente me shtetësi të huaj e cila punon në Kosovë po dyshohet për simptoma të... ...
Mbyllet numërimi i votave në Kosovë, Albin Kurti kryeministri i ri i vendit

Mbyllet numërimi i votave në Kosovë, Albin Kurti kryeministri i ri i vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë ka bërë të ditur se ka përfunduar numërimi i fletëvotimeve, duke u shpallur zyrtarisht fitues kreu i Partisë Vetëvendosja, Albin Kurti. Numërimi i fletëvotimeve në vendvotime është mbyllur mbrëmë, por proçesi i të dhënave nuk është bërë akoma për 4 për qind të vendvotimeve. Në bazë të dhënave... ...
Rasti i dytë në Kosovë, foshnja lind me dy gjini

Rasti i dytë në Kosovë, foshnja lind me dy gjini

Ditën e sotme në spitalin e Prishtinës ka lindur një foshnje me dy gjini. Sipas mediave kosovare, foshnja ndodhet në klinikën e Neonatologjisë, ku po i bëhen ekzaminimet e nevojshme mjekësore. Për këtë lindje të pazakontë ka folur drejtori i Klinikës së Neonatologjisë, Xhevdet Gojnovci, i cili ka treguar edhe për gjendjen shëndetësore të foshnjës,... ...
Kryeministrja serbe: Është koha të pajtohemi me shqiptarët

Kryeministrja serbe: Është koha të pajtohemi me shqiptarët

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka zbutur tonet ndaj shqiptarëve, duke iu bërë thirrje për pajtim, si dhe duke dalë kundër ndarjes së kufijve në Ballkan në linja etnike. “Serbia mbështet pajtimin me shqiptarët, por nga ana tjetër, ajo nuk ka bashkëbisedues”, tha Brnabiç. Deklaratat e Brnabiç-it u bënë gjatë konferencës së përbashkët për shtyp... ...
Për herë të parë, studenti 19 vjeçar zgjidhet kryetar komune në Itali

Për herë të parë, studenti 19 vjeçar zgjidhet kryetar komune në Itali

19-vjeçari Michele Schiavi është zgjedhur kryetar komune në Itali! Mediat italiane shkruajnë se Schiavi fitoi postin në komunën e Onores në Valle Seriana me vetëm 14 vota më shumë se rivalja e tij. Po ashtu thuhet se Michele mori 51.22% të votave duke mposhtur rivalen e tij e cila mori 48.78% të votave. Është hera... ...
Sot zgjedhje të jashtëzakonshme në katër komunat e veriut të Mitrovicës

Sot zgjedhje të jashtëzakonshme në katër komunat e veriut të Mitrovicës

Në katër komunat e veriut të Mitrovicës, sot do mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme ku të drejtë vote kanë 57.983 persona në 87 vendvotime, apo 970 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet lokale të 22 tetorit 2017. Zgjedhjet po mbahen në Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore, pas dorëheqjes së kryetarëve atje shkaku i... ...
Pamje të rënda! Deputetja tregon fotot e përdhunimit të një gruaje shqiptare nga serbët

Pamje të rënda! Deputetja tregon fotot e përdhunimit të një gruaje shqiptare nga serbët

Teksa në Kuvendin e Kosovës zhvillohej seanca plenare për votimin e rezolutës për gjenocidin serb, deputetja Flora Brovina ka paraqitur ditën e sotme para mediave një dëshmi tepër tronditëse. Deputetja e PDK-së ka treguar para të gjithëve një fotografi ku shihet se si ushtarët serbë përdhunonin në grup një grua, gjatë luftës në Kosovë. Në... ...
Një vajzë shqiptare përballë Mateo Salvini në zgjedhjet për Parlamentin Europian : “Partia e tij kriminalizonte shqiptarët”

Një vajzë shqiptare përballë Mateo Salvini në zgjedhjet për Parlamentin Europian : “Partia e tij kriminalizonte shqiptarët”

Partia Demokratike e Italisë hodhi si kandidaturë në zgjedhjet për Parlamentin Europian vajzën shqiptare Geri Ballo. Ajo do të kandidojë në zgjedhjet e 23- 26 majit përballë partisë së Mateo Salvini, Lega Nord. Geri Ballo e lindur në Tiranë, është diplomuar në Torino me një diplomë masteri. Ajo ka punuar në fushën e diplomacisë dhe... ...
Haradinaj jep lajmin: Kosovë, urime liberalizimin e vizave!

Haradinaj jep lajmin: Kosovë, urime liberalizimin e vizave!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se kanë marrë një përgjigje pozitive nga Gjermania për liberalizimin e vizave, madje kryeministri para mediave edhe uroj qytetarët për liberalizim. Kryeministri tha se në takimin që ka pasur me Ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, kanë marrë një “PO”, për heqjen e... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in