Rihapen kufijtë me Maqedoninë e Veriut, vendi fqinj vendos kushtet për udhëtarët

Rihapen kufijtë me Maqedoninë e Veriut, vendi fqinj vendos kushtet për udhëtarët

Maqedonia e Veriut do të hapë kufijtë me Shqipërinë. Por, ky vendim shoqërohet me disa kushte. Si pasojë e pandemisë, nuk do të lejohet hyrja për turizëm. Nuk ka ende një daktë ekzakte për hapjen, edhe pse po parashikohet 1 korriku për nisjen e zbatimit të vendimit. Ata të cilët do të lëvizin për punë,... ...
129 raste të reja me Covid në Kosovë, rekord të prekurish që nga nisja e pandemisë

129 raste të reja me Covid në Kosovë, rekord të prekurish që nga nisja e pandemisë

Kosova ka shënuar rekord të infektuarish ditën e sotme. Në 24 orë janë konfirmuar 129 raste pozitive me Covid. Sot, në Kosovë janë testuar gjithsej 385 persona. Prej rasteve të reja, 46 rezultojnë në Prishtinë, 18 në Prizren, 15 në Vushtrri, 9 në Rahovec, 8 në Pejë, 6 në Viti, 6 në Gjakovë, 5 në... ...
Greqia hap kufijtë për turistët, publikohen rregullat për udhëtimet nga Shqipëria

Greqia hap kufijtë për turistët, publikohen rregullat për udhëtimet nga Shqipëria

Greqia po rihap kufijtë pas krizës së pandemisë. Për të ndihmuar turizmin, qeveria greke ka vendosur të ndërmarrë hapa përpara për fluturimet nga vendet e tjera. Ndër rregullat për disa vende të Europës, sqarime specifike ka edhe për udhëtimet nga Shqipëria drejt Greqisë. Sipas gazetës “Tema”, Ministria greke e Turizmit ka publikuar të dhënat në... ...
Kuvendi voton qeverinë e re, Avdullah Hoti është kryeministër i Kosovës

Kuvendi voton qeverinë e re, Avdullah Hoti është kryeministër i Kosovës

Me 61 vota pro, 24 vota kundër dhe 1 abstenim, në Kuvendin e Kosovës është votuar sot qeveria e re dhe kryeminsitri i ri. Në koalicionin qeverisë bëjnë pjesë partitë LDK-AAK-Nisma dhe minoritetet. Ndërkohë kryeministër i ri është Avdullah Hoti. Hoti ka prezantuar pas votimit kabinetin e tij të ri qeveritar, me gjithsej katër zëvendëskryeministra... ...
Arrestohet kryeministri i Bosnjes, akuzohet se ka shpërdoruar fondet e blerjes së respiratorëve për Covid-19

Arrestohet kryeministri i Bosnjes, akuzohet se ka shpërdoruar fondet e blerjes së respiratorëve për Covid-19

Kryeministri i Federatës së Bosnjes, Fadil Novalic, është arrestuar mbrëmjen e të enjtes nga agjensia shtetërore e zbatimit të ligjit, SIPA. Po ashtu ka përfunduar në pranga edhe kreu i Mbrojtjes Civile dhe pronari i një kompanie private. Të tre janë pjesë e një hetimi për blerjen e respiratorëve për përballimin e Covid-19, me çmime... ...
Rritje e papritur e shifrave në Maqedoninë e Veriut, konfirmohen 52 raste të reja në orët e fundit

Rritje e papritur e shifrave në Maqedoninë e Veriut, konfirmohen 52 raste të reja në orët e fundit

Situata e Covid në Maqedoninë e Veriut nuk duket aspak pozitive. Në orët e fundit, janë shënua 52 raste të reja dhe 4 viktima. Numrin më të lartë e mban Shkupi, me 26 raste. Viktimat janë 1 nga Tetova, 1 nga Velesi dhe 2 nga Shkupi. Megjithatë, shtyrja e gjendjes së jashtëzakonshme është drejt fundit.... ...
(VIDEO) Ju bie dera e furgonit, ju çahet goma… Kjo është vjedhja më amatoreske që ka ndodhur në Kosovë

(VIDEO) Ju bie dera e furgonit, ju çahet goma… Kjo është vjedhja më amatoreske që ka ndodhur në Kosovë

Plani i një grupi hajdutësh në Kosovë ka dështuar në mënyrën më epike të mundshme, siç e cilëson rrjeti. Që nga momenti i daljes nga furgoni, dera e automjetit ka rënë. Kjo nuk i ka penguar pesë personat e maskuar për t’u futur në brendësi të Shtëpisë së Kulturës në Gracanicë. Ata kanë dashur të... ...
Greqia goditet nga një tërmet i fortë me magnitudë 6

Greqia goditet nga një tërmet i fortë me magnitudë 6

Një tërmet  i fortë ka goditur ishullin e Kretës në Greqi. Sipas EMSC (Qendra Sizmike Mesdhetare e Evropës) tërmeti ka pasur një magnitudë prej 6 rihter. Thellësia e këtij tërmeti ka qenë 10 km. Epiqendra e lëkundjeve sipas të dhënave ka qenë në det të hapur, 97 kilometra nga qyteti i Ierápetra në Kretë. Sipas raportimeve... ...
Refuzuan të ulej me avion privat në Prishtinë, Behgjet Pacolli: “Kisha frikë për akt terrorist nga autoritetet”

Refuzuan të ulej me avion privat në Prishtinë, Behgjet Pacolli: “Kisha frikë për akt terrorist nga autoritetet”

Kërkesa e Behgjet Pacollit që avioni i tij privat të ulej në aeroportin e Prishtinës u refuzua nga autoritetet korovare. Si pasojë, mjeti i udhëtimit të deputetit nga Kosova u ul në Rinas, ndërsa lajmi bëri bujë në disa media britanike. Sot, Pacolli është kthyer në atdhe, duke komentuar ngjarjen. Ai ka theksuar se për... ...
Pacolli akuza të ashpra ndaj qeverisë Kurti për karantinimin e detyruar, shkak bëhet Tayna

Pacolli akuza të ashpra ndaj qeverisë Kurti për karantinimin e detyruar, shkak bëhet Tayna

Behgjet Pacollit i është kërkuar karantinim i detyruar për dy javë pas kthimit të tij nga Zvicra me avion privat, kërkesë të cilën Pacolli e ka refuzuar. Ai ka reaguar nëpërmjet një statusi në Twitter, duke hedhur akuza mbi qeverinë Kurti. “Një gënjeshtër. Ju i trajtoni ndryshe qytetarët. Të huajt ndryshe. Serbinë, e pastaj qytetarët... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in