Zbulohet shtëpia më e çuditshme në botë!

Ajo është një shtëpi unike, shumë e çuditshme, e vendosur në qytetin e pasur të Hillsborough, California dhe quhet ‘Flintstones House’. Më në fund, në maj të këtij viti shtëpia gjeti një blerës dhe sipas raportimeve, pronari i ri ka paguar plot 2.8 milionë dollarë. I njohur nga banorët e zonës ‘Bay Area’ si “Shtëpia... ...

Udhëtimi në kohë? Vetëm në të shkuarën!

Ka disa arritje në shkencë dhe teknologji që disa dekada më as që mendohej se njerëzimi do t’i arrinte kaq shpejt. Nga robotët humanoidë e deri tek makinë autonome (pa shofer) janë sot realitet, por ekziston një koncept teorik që deri më tani mbetet ende tabu; udhëtimi në kohë. Teoria e përgjithshme është që udhëtimi... ...

11 nëntor, 11 minuta pas orës 11 nisi çmenduria në Gjermani?!

Gjermania është zhytur në shpirtin e sezonit të çmendurive, duke filluar nga Këlni të shtunën, me një festë të përvitshme nëpër rrugë që shënon edhe fillimin e karnavaleve. Çdo vit, më 11 nëntor, 11 minuta pas orës 11, mijëra njerëz mblidhen për ti dhënë udhë festivalit, një ndër më të mëdhenjtë në të gjithë evropën.... ...

Këmbanat e “Big Ben-it” rikthehen sërish në punë…

Pas tre muajsh heshtjeje për shkak të punimeve restauruese, këmbanat e “Big Ben”-it ranë sërish të enjten, pikërisht në kohën kur Britania e Madhe shënon Ditën e Armëpushimit. Ceremonitë përkujtimore do të nisin në orën 11:00 të së shtunës e do të ndiqen më pas nga e Diela e Kujtesës, ditën pasardhëse. Këmbanat do të... ...

Gaboheni nëse mendoni se New York-u është ‘qyteti që nuk fle kurrë’

E vështirë të besohet, por të kërceje në një bar në qytetin e Nju Jorkut, mund të të çonte në prangapor kjo deri më 31 tetor, kur qyteti hodhi poshtë një ligj të epokës së proibicionit. Shumëkush mund ta lidhë qytetin e Nju Jorkut me ide si qyteti që nuk fle kurrë, apo kryeqyteti i... ...

Bunkerët e Shqipërisë në National Geographic?!

Bunkerët e Shqipërisë kanë qënë në fokus të National Geographic në seksionin “Travel” të tij. Dikur, thotë shkrimi, këto objekte prej hekuri e betoni u ndërtuan nga frika e regjimit komunist se mund të sulmohej, por sot kanë tjetër qëllim. “Sidoqoftë, shqiptarët të shkathët nga natyra, po i shndërrojnë dhe po i japin këtyre objekteve... ...

Shndërrohet në të kuqe “Fontana di Trevi”?!

Uji i Fontana di Trevi, shatërvani ikonë i kryeqytetit italian dhe një prej vendeve më të vizituara nga turistët në Romë, mori ngjyrë të kuqe kur një burrë hodhi bojë në basenin e saj kryesor. Të huaj e rezidentë i shpërndanë me shpejtësi në mediat sociale pamjet e objektit të famshëm që ngjyrosej në të... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in