Nuk e dimë sa do ju pëlqejë! Instagram bën ndryshimin e madh

Nuk e dimë sa do ju pëlqejë! Instagram bën ndryshimin e madh

Instagram do bëjë ndryshimin më të paimagjinueshëm ndonjëherë! Do fshehë numrin e pëlqimeve që postimet tona marrin. Ky eksperiment vjen si përpjekje për të “hequr presionin” e të qenit të pëlqyer tek përdoruesit e Instagramit. Faza eksperimentale, që nisi orët e para të së enjtes në Australi dhe Japoni, bën që përdoruesit të shohin vetëm...
“Facebook” merr gjobën më të madhe në histori pasi nuk mbrojti të dhënat e përdoruesve

“Facebook” merr gjobën më të madhe në histori pasi nuk mbrojti të dhënat e përdoruesve

“Facebook’’ është gjobitur me 5 miliardë dollarë për skandalin e Cambridge Analytica. Bëhet e ditur se “Facebook’’ është i detyruar të paguajë gjobën rekord në histori për shkeljen e privatësisë të të dhënave të përdorueseve të tij. Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka deklaruar se është vendosur marrëveshja midis...
Kujdes sa mesazhi dërgoni, Whatsapp mund t’ju ndëshkojë!

Kujdes sa mesazhi dërgoni, Whatsapp mund t’ju ndëshkojë!

WhatsApp do të ndërmarrë veprime ligjore kundër përdoruesve që abuzojnë me mesazhet. Kompania shpreson që të ndalohet abuzimi i shërbimit të ofruar nga përdoruesit falsë, të cilët dërgojnë mesazhe në shumë numra. Deri tani këta përdorues janë bllokuar dhe u është hequr aksesi nga shërbimet e WhatsApp-it, por kompania ka vendosur që të ndëshkohen të...
Pas 18 vitesh, “Apple” mbyll ‘iTunes’

Pas 18 vitesh, “Apple” mbyll ‘iTunes’

Për pothuajse 18 vjet, aplikacioni “iTunes” ka qenë qendra e strategjisë së gjigandit  “Apple”, që përmban muzikë, filma, si dhe sinkronizimin për të menaxhuar “iPod” dhe “iPhone”. Apple ka kohë që thuhet se po planifikon të heqë atë dhe ta zëvendësojë me aplikacione të reja, të pavarura. Sinjali më i fundit i këtij ndryshimi thuhet...
Mënyra më e thjeshtë për të zbuluar nëse dikush ka hyrë në llogarinë tuaj në Facebook

Mënyra më e thjeshtë për të zbuluar nëse dikush ka hyrë në llogarinë tuaj në Facebook

Interneti është një grackë! Të shumta janë paralajmërimet që na vijnë në telefon apo kompjuter, por shpesh herë ne i neglizhojmë ato. Fjalëkalime që janë të lehta për t’i gjetur, mos përditësimi i antivirusit apo dhënia e informacioneve personale personave të tjerë, janë disa prej shembujve më të zakonshëm që na ndodhin online. Me përhapjen...
Super oferta e Amazon: “Lini punën! Ofrojmë 10 mijë dollarë”

Super oferta e Amazon: “Lini punën! Ofrojmë 10 mijë dollarë”

Kompania e famshme “Amazon” ka krijuar së fundmi makineritë automatike për të paketuar porositë, me qëllim që të dërgohen më shpejt. Kjo lloj teknologjie u provua tek disa depo të vogla. Makineritë skanonin mallrat, si dhe i vendosnin rripin transportues brenda disa sekondave. “Amazon” po mendon instalimin e makinerive në dhjetëra depo të tjera duke...
Nuk do jetë më si më parë! WhatsApp bën ndryshimin e papritur

Nuk do jetë më si më parë! WhatsApp bën ndryshimin e papritur

Tashmë është zyrtare: WhatsApp do të lejojë shfaqjen e reklamave në aplikacion duke nisur nga viti 2020. Imazhet promocionale do të shfaqen së shpejti në ‘statuset’ që ju shpërndani në platformën e mesazheve me miqtë tuaj. Do të ndodhë e njëjta gjë si në Instagram apo Facebook. Lajmi u bë i ditur në konferencën e...
Ekspertët paralajmërojnë: “Shmangni fishat publike të karikimit, rrezikohen të dhënat personale”

Ekspertët paralajmërojnë: “Shmangni fishat publike të karikimit, rrezikohen të dhënat personale”

Karikimi i celularit në vende publike ku ofrohen “stacione karikimi” është një gjë që shumica prej nesh e bëjnë. Por, ekspertët paralajmërojnë se është më mirë që t’i shmangni këta karikues publikë. Sipas tyre, portat USB të rimbushësve publikë mund të jenë të modifikuara nga njerëz që kanë qëllime të këqija. “Juice jacking” quhet rasti...
Microsoft ndalon shitjet e laptopëve “Huawei”

Microsoft ndalon shitjet e laptopëve “Huawei”

Kompania Microsoft ka ndaluar shitjet e laptopëve “Huawei MateBook X Pro” në dyqanet e saj “online” pasi kompania kineze u vu në listën e zezë të Qeverisë Amerikane. Vendimi vjen pas lajmeve se “Google” do të ndalojë përdorimin e “Android” dhe shërbimeve të kompania për “Huawei”. Megjithatë mbetet për t’u parë nëse “Microsoft” do të...
Vodhi paswordet e 35 mijë përdoruesve, 13 vjeçari bëhet konsulent banke

Vodhi paswordet e 35 mijë përdoruesve, 13 vjeçari bëhet konsulent banke

Një 13 vjeçar është bërë konsulent banke! Djaloshi nga Norvegjia më herët kishte arritur që të thyente 35 mijë fjalëkalime të përdoruesve të ndryshëm, kryesisht llogari dhe karta bankare. Fjalëkalimet dhe të dhënat dixhitale që kishte arritur ti gjente i përkisnin kryesisht profesorëve dhe studentëve të shkollave private dhe publike. Ishin mësuesit e shkollës të...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format