Pas 9 vitesh në krye të ”Apple”, Tim Cook bëhet miliarder

Pas 9 vitesh në krye të ”Apple”, Tim Cook bëhet miliarder

CEO i Apple, Tim Cook, i është bashkuar grupit të miliarderëve, teksa ka thuajse një dekadë në krye të kompanisë më të pasur në botë. Vlera neto e Cook u rrit javën e kaluar, në të njetën kohë kur edhe vlera e aksioneve të Apple pësoi rritje, duke ja çuar vlerën e përgjithshme afër 2... ...
Instagrami si TikTok-u, aplikacioni prezanton opsionin me të ri

Instagrami si TikTok-u, aplikacioni prezanton opsionin me të ri

TikTok ishte aplikacioni që bëri bujë gjatë karantinës me miliarda përdorues, por tashmë e ardhmja e tij është e pasigurtë pasi shtete si SHBA po kërkojnë që ta heqin nga tregu. Kjo duket se u shfrytëzua si një mundësi nga konkurrenti i saj, Instagram, i cili duket parë interesin e njerëzve, sapo ka prezantuar opsionin... ...
Projekti i Elon Musk “Neuralink” do të bëjë të mundur që muzika të shkojë drejt e në trurin tonë

Projekti i Elon Musk “Neuralink” do të bëjë të mundur që muzika të shkojë drejt e në trurin tonë

Startup-i misterioz i Elon Musk “Neuralink” është duke zhvilluar një program të ri, që do të lejojë të gjithë përdoruesit që të luajnë muzikë në trurin e tyre. Të paktën kështu pretendon miliarderi. Musk, shefi i “SpaceX” dhe “Tesla”, do të publikojë informacioen të reja në lidhje me këtë paisje muajin që vjen, megjithatë gjatë... ...
E keni provuar opsionin e fundit të Instagram-it?

E keni provuar opsionin e fundit të Instagram-it?

Instagrami po i jepr përdoruesëve një mundësi që të menaxhojnë më mirë komentet në postimet e tyre, duke përfshirë opsionin “pinned comments”. Ndryshe e thënë, përdoruesit mund të zgjedhin se cilin nga komentet në postimet e tyre duan që të shfaqet i pari, pra të zgjedhin komentin e tyre të preferuar. Në fakt ky opsion... ...
Pse SHBA do të ndalojë përdorimin e aplikacionit “TikTok”?

Pse SHBA do të ndalojë përdorimin e aplikacionit “TikTok”?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të marrin masa ndaj aplikacionit të momentit “TikTok” dhe të ndalojnë përdorimin e tij. Njoftimin e ka bërë Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i cili gjatë një interviste për “Fox News” tha se çështjen e këtij rrjeti social qeveria amerikane po e merr shumë seriozisht. I pyetur se përse... ...
Facebook do të paralajmërojë njerëzit kur pëlqejnë ose reagojnë mbi lajme të rreme për koronavirusin

Facebook do të paralajmërojë njerëzit kur pëlqejnë ose reagojnë mbi lajme të rreme për koronavirusin

Platforma sociale ka njoftuar se do nisë të paralajmërojë njerëzit, nëse kanë pëlqyer, reaguar apo komentuar në një postim për Covid-19, që kompania e quan si lajm të rremë apo që e ka hequr. Ky njoftim i ri do t’i vijë përdoruesëve të Facebook, nisur nga java e ardhshme. “Këto postime lidhin njerëzit me mite... ...
Video e parë në “Youtube” u postua si sot 15 vite më parë

Video e parë në “Youtube” u postua si sot 15 vite më parë

Koha për tu kthyer pas. Videoja e parë në Youtube u postua në 23 prill, 2005, ekzaktësisht si sot 15 vite më parë. Bashkëthemeluesi i platformës së famshme, Jawed Kim, postoi një video 18-sekondëshe, të titulluar ”Unë në kopshtin zoologjik”, e cila që atëherë ka më shumë se 90 milionë klikime. Deri më sot është... ...
Pandemia nuk e ndal Apple: versioni i ri i iPhone në treg për $399

Pandemia nuk e ndal Apple: versioni i ri i iPhone në treg për $399

Edhe pse gjithçka që po lexojmë e dëgjojmë së fundmi lidhet me pandeminë, kompania ‘Apple’ duket se vijon si normalisht punën. Modeli më i ri i iPhone mund të porositet që nga e premtja ‘online’, me një kosto prej $399 ($300 më lirë se iPhone 11). iPhone SE ngjason së jashtmi me modelin e iPhone... ...
Falë opsionit të ri të Instagram-it, periudha e izolimit mund të kalohet më lehtë

Falë opsionit të ri të Instagram-it, periudha e izolimit mund të kalohet më lehtë

Në këto ditë të pazakonta izolimi, kur ndoshta ju ka marrë malli që të shihni dhe të flisni me të afërmit e miqtë tuaj, Instagram ka përfshirë një opsion të ri, duke shpresuar që do t´ju afrojë më shumë. Tani mund të bëni ”scroll” në Instagram dhe të shihni gjërat që normalisht i shihni vetëm,... ...
Zbuluesit paralajmërojnë: Grupet tuaja në “WhatsApp” nuk janë aq të sigurta sa mendonit

Zbuluesit paralajmërojnë: Grupet tuaja në “WhatsApp” nuk janë aq të sigurta sa mendonit

Nëse mendonit se jeni të sigurtë teksa përdorni “WhatsApp” e keni gabim. Jordan Wildon, një gazetar multimedia në ‘DW News’ ka zbuluar një opsion që mund t’i lejojë çdokujt të bashkohet në grupet tuaja të WhatsApp duke iu rrezikuar mesazhet që dërgoni. Opsioni ‘Fto në grup me lidhje’, lejon përdoruesit ti dërgojnë miqve linkun për... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in