Të del zëri ndryshe në video? Mësoni arsyen se përse ndodh kështu


Me siguri të gjithëve ju ka ndodhur të dëgjoni zërin tuaj në një video dhe mos ta keni besuar se është zëri juaj.

Zëri tingëllon aq ndryshe sa vështirë të besohet por kjo ndodhi e ka një shpjegim.

Dhe arsyeja është se kur e dëgjojmë zërin tonë në një incizim, valët e zërit që dalin nga altoparlanti udhëtojnë te veshët tanë përmes ajrit.

Ndaj kjo është arsyeja që e dëgjojmë zërin tonë në mënyrën se si tjerët na dëgjojnë kur flasim. Ndërsa shkencëtarët thonë se nëse doni me të vërtetë të dëgjoni se si tingëllon zëri juaj mbyllni veshin e majtë, flisni dhe incizoheni./News31.al


Të del zëri ndryshe në video? Mësoni arsyen se përse ndodh kështu

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format