14 histori prekëse nënash të reja dhe shtatzënë dhe vështirësitë që po kalojnë në kohë pandemie

14 histori prekëse nënash të reja dhe shtatzënë dhe vështirësitë që po kalojnë në kohë pandemie

Stresi, ankthi, paniku janë ndoshta tre ndjesitë që po përjetojnë shumica e njerëzve në këtë periudhë pandemie nga koronavirusi. Eksperiencat ndryshojnë nga një individ tek tjetri, por duket se periudhën më të vështirë po e kalojnë nënat shtatzëne dhe ato të cilat sapo u kanë dhënë jetë të vegjëlve të tyre. “BuzzFeed” ka ndarë disa... ...
Flitini fëmijëve për paratë gjatë këtyre ditëve të izolimit, është mënyrë shumë e mirë për të mësuar

Flitini fëmijëve për paratë gjatë këtyre ditëve të izolimit, është mënyrë shumë e mirë për të mësuar

Me mbylljen e shumë shkollave për të shkak të koronavirusit, shumë prindër e kanë gjetur veten në një rol të ri: atë të mësuesit. Në mënyrë që mësimi i gjërave të reja të bëhet edhe më frytdhënës, pse të mos shtoni financën në planet tuaja mësimore? “Kjo është mundësia e artë për të bërë gjëra... ...
Prindër kujdes! Ky gabim i juaji mund të ndikojë në shëndetin mendor të fëmijëve

Prindër kujdes! Ky gabim i juaji mund të ndikojë në shëndetin mendor të fëmijëve

Nuk është e pazakontë që prindërit të ndëshkojnë fëmijën kur gabon, por ky gjest nuk është fort në favor të prindërve. Si prindër, gjithmonë duam që fëmijët tanë të bëhen qenie njerëzore të mira dhe t’i bëjnë gjërat në mënyrën e duhur. Ne bëjmë gjithçka për t’i mësuar fëmijët tanë të jenë të mirë. Të... ...
“Uff – puff” ose ndryshe: Mëngjes karantine me fëmijë…

“Uff – puff” ose ndryshe: Mëngjes karantine me fëmijë…

Karantinë. Ora shënon 06:27 e mëngjesit. Po shijoja një gjumë të mirë, derisa diçka më goditi fort në fytyrë. Hapa sytë gati për sulm. Ishte thjesht im bir. Nuk di të flasë akoma. “Eee – eee – eee”, më tha. I ktheva shpinën. Po shpresoja të shkonte tek i ati, që u tregua më i... ...
“Me vjen keq që kam humbur durimin”, letra e një nëne për djalin e saj autik

“Me vjen keq që kam humbur durimin”, letra e një nëne për djalin e saj autik

Dita Botërore e Ndërgjegjësimit të Autizmit mban datën 2 Prill. Problemi shoqërohet me një ndërthurje të faktorëve mjedisorë dhe gjenetikë. Tema për Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit të Autizmit këtë vit është “Tranzicioni në moshën madhore”. Kur rritemi, shoqëria pret që ne të bëhemi pjesëmarrës në jetën shoqërore, ekonomike dhe politike të komunitetit tonë. Tema për... ...
Si t’i mbajmë fëmijët të angazhuar gjatë qendrimit 24 orë në shtëpi?

Si t’i mbajmë fëmijët të angazhuar gjatë qendrimit 24 orë në shtëpi?

Është normale që gjatë këtyre ditëve të sillni në vëmendje me nota humori se ata të cilët po ju lodhin më shumë janë fëmijët. Gjatë rutinës së përditshme, shumica e prindërve janë të angazhuar në punë dhe të vegjëlit në kopësht apo shkollë. Kështu, qendrimi në shtëpi i të gjithë familjes për 24 orë, çdo... ...
Studimet shpjegojnë pse lidhja e ngushtë nënë-bir është kaq e rëndësishme për zhvillimin dhe të ardhmen e tyre

Studimet shpjegojnë pse lidhja e ngushtë nënë-bir është kaq e rëndësishme për zhvillimin dhe të ardhmen e tyre

Kjo e shtunë ka nisur mes momentesh të ëmbla për Bora Zemanin. Të kalosh mëngjesin me Arborin: kanë qenë pikërisht këto momentet që moderatorja ka ndarë me fansat në rrjet. Të dy të buzëqeshur, siç kuptohet edhe nga foto, vogëlushi duket se e ka shijuar çdo bisedë mes tij dhe së ëmës. “Fjalët më të... ...
Thuajini “PO” fëmijëve kur kërkojnë të mos shkojnë në shkollë! Është vetëm në të mirën e tyre

Thuajini “PO” fëmijëve kur kërkojnë të mos shkojnë në shkollë! Është vetëm në të mirën e tyre

Ndoshta nuk ju ka pëlqyer kur fëmijët kanë kërkuar të mos shkojnë në shkollë në ditë të caktuara. Ndoshta, keni këmbëngulur për të mos ua plotësuar dëshirën dhe i keni detyruar të realizojnë planin mësimor… Epo, studimet e fundit tregojnë se në fakt, në një situatë të tillë, janë prindërit ata që gabojnë. Nëse fëmija... ...
Sipas psikologëve, këtë pyetje nuk duhet t’ja bëni fëmijëve tuaj çdo ditë

Sipas psikologëve, këtë pyetje nuk duhet t’ja bëni fëmijëve tuaj çdo ditë

Me siguri që prindërit tuaj ju kanë pyetur më shumë se dy herë në ditë për shkollën. Madje ka nga ata prindër që pyetjen “Si ia kalove në shkollë?” thonë të parën në momentin kur fëmija mbërrin në shtëpi. Por sipas psikologut Kristin Wilson, kjo pyetje mund të jetë më problematike nga çfarë duket. “Kur... ...
Nëse i bërtisni fëmijëve, duhet ta dini se çfarë u ndodh atyre më pas

Nëse i bërtisni fëmijëve, duhet ta dini se çfarë u ndodh atyre më pas

Studimet e fundit thonë se të bërtiturat kanë ndikim negativ në zhvillimin neurologjik të fëmijës. Sipas këtij studimi, të realizuar nga Universiteti i Pitsburgut dhe Universiteti i Michiganit, ekzistojnë disa faktorë që bërtitja në praninë e fëmijëve mund të sjellë dëm neurologjik tek ata. 1-Ngritja e zërit para fëmijëve mund të jetë shumë e dëmshme.... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in