“Nuk po më vjen asnjë titull, kështu që po ja marr pak borxh kolegut!”


Çdo ditë e më tepër, në industrinë muzikore shqiptare, përballemi me emra dhe artistë të rinj. Në një treg me kaq shumë këngëtarë, konkurenca siç kuptohet është tepër e lartë dhe për të “mbijetuar” duhet shumë punë.

Padyshim, kur prurjet janë të shumta, ekziston edhe “rënia në përsëritje”. Një ndër detajet më të rëndësishëm në realizimin e një projekti muzikor është tituli. Jo rrallëherë artistët tanë, edhe pse të ndryshëm në zhanere, rastësia ka bërë që titulli i tyre të jetë i njëjtë me atë që kanë zgjedhur edhe kolegët.

Kështu, ne të “News31.al” menduam që t’iu rikujtojmë disa nga këngët e njohura shqiptare, të cilat edhe pse të ndryshme në përmbajtjte, këngëtarë apo zhaner, titullin e kanë të njëjtë. Kur një fjalë apo tog-fjalësh e dëgjojmë shpesh si një titull kënge, atëherë edhe kur e përdorim po të njëjtën fjalë në përditshmëri, duam apo nuk duam, direkt do të na kujtohet kënga e caktuar.

LULE LULE

Flori Mumajesi – Lule Lule ft. Kaos (tetor 2014)

 

Dafina Zeqiri ft Lumi B – Lule Lule (korrik 2019)

 

KATILE

Majk-Katile (maj 2017)

 

Irkenc Hyka – Katile (shkurt 2019)

 

BELLA

Butrint Imeri – Bella (qershor 2017)

 

Eni Koçi & Lindon Berisha – Bella (korrik 2019)

 

DUAMË

NRG Band – Duamë (prill 2010)

 

Alban Skënderaj & Miriam Cani – Duamë (maj 2019)

 

FUSTANI

Aurela Gaçe – Fustani (maj 2017)

 

Elvana Gjata & Capital T – Fustani (qershor 2019)

 

ZEMËR

Arielana Ara – Zemër (dhjetor 2017)

 

Eni Koçi & Besnik Qaka – Zemër (shtator 2018)

 

Dhurata Dora & Slooking – Zemër (prill 2019)

 

HAJT HAJT

Gjiko – Hajt Hajt (maj 2016)

 

Butrint Imeri – Hajt Hajt (qershor 2019)

 

DEJA VU

Ciljeta & Big Basta – Déjà vu (2009)

 

Argjentina Ramosaj & Gjira – Déjà vu (maj 2014)

 

Alban Skënderaj & Young Zerka – Déjà vu (qershor 2018)

 

Kida & Lyrical Son – Déjà vu (maj 2019)

 

KISS KISS

Ardian Bujupi & DJ R’AN feat. Mohombi & Big Ali – Kiss Kiss (prill 2017)

 

Kiss kiss – Ledri & Lumi B (qershor 2019)

 

A MË DO?

Alban Ramosaj – A më do? (shkurt 2016)

 

Bruno – A më do? (shtator 2017)

 

LULE BORE

Gjiko – Lule Bore (maj 2018)

 

Young Zerka – Lule Bore (shkurt 2019)

 

Genc Prelvukaj – Lule Bore (mars 2019)

 

HARROM

NRG Band – Harrom (shkurt 2018)

Yll Limani – Harrom (janar 2019)

 

SONTE

Ronela Hajati & Lyrical Son – Sonte (gusht 2017)

 

Luana Vjollca & Dani – Sonte (maj 2019)

 

DASHURI

S4MM – Dashuri (shtator 2018)

 

NRG Band & Estto – Dashuri (maj 2019)

 

KCE

Kida – Kce (dhjetor 2017)

 

Tayna – Kce (mars 2019)

 

MË FAL

Elita 5 – Më fal (qershor 2014)

 

Elvana Gjata – Më fal (shkurt 2018)

 

 

 


“Nuk po më vjen asnjë titull, kështu që po ja marr pak borxh kolegut!”

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in