Messi zë tashmë një pozicion të ri në renditjen për “Këpucën e Artë”


Pas 2 golave të shënuar në ndeshjen që Barcelona zhvilloi kundër “Las Palmas” të dielën në “Camp Nou”, Leoi Messi ka arritur të fitojë një pozicion të ri në klasifikimim për “Këpucën e Artë”.

Ai renditet i treti dhe ky çmim shpërblen “artilerinë” e nivelit më të lartë te ligave europiane. Ai ka arritur 11 pikë deri tani në Ligën Spanjolle, duke përforcuar epërsinë e tij si “Pichichi” dhe është tejkalur vetëm nga Albert Prosa i cili është edhe sulmuesi i Infonet Estonian që ka 25 gola dhe 25 pikë.

Radamel Falcao i Monacos renditet i dyti me 12 gola dhe 24 pikë në Ligën Franceze, kampionat i cili u rikthye në “top 5” në ligat më të mira europiane, sipas renditjes së UEFa-s.

Messi ka mposhtur këtë fundjavë Paulo Dybala, i cili humbi një penallti në minutën e 84-t me Juventusin dhe nuk arriti të fitojë por të marrë një barazim (2-2) në shtëpinë e Atalantës. Ylli bardhezi ka 10 gola në Seria .

Klasifikimi i “Këpucës së Artë”

1.Prosa (Infonet/Est) – 25 gola (x1) – 25 pikë
2. Falcao (Mónaco/Fra) – 12 gola (x2) – 24 pikë
3. Messi (Barcelona/Esp) – 11 gola (x2) – 22 pikë
Sappinen (Flora/Est) – 22 gola (x1) – 22 pikë
5. Gordeichuk (BATE Borisov/Blr) – 14 gola (x1,5) – 21 pikë
6. Dybala (Juventus/Ita) – 10 gola (x2) – 20 pikë
Maguire (Cork City/Irl) – 20 gola (x2) – 20 pikë
Gohou (Kairat Almaty/Kaz) – 20 gola (x1) – 20 pikë
9. Immobile (Lazio/Ita) – 9 gola (x2) – 18 pikë
Hunt (Levadia/Est) – 18 gola (x1) – 18 pikë
Bjarnason (Grindavik/Isl) – 18 gola (x1) – 18 pikë
Eriksson (Djurgarden/Sue) – 12 gola (1,5) – 18 pikë
Holmberg (Norrkoping/Sue) – 12 gola (1,5) – 18 pikë


Messi zë tashmë një pozicion të ri në renditjen për “Këpucën e Artë”

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in