Falë opsionit të ri të Instagram-it, periudha e izolimit mund të kalohet më lehtë

Falë opsionit të ri të Instagram-it, periudha e izolimit mund të kalohet më lehtë

Në këto ditë të pazakonta izolimi, kur ndoshta ju ka marrë malli që të shihni dhe të flisni me të afërmit e miqtë tuaj, Instagram ka përfshirë një opsion të ri, duke shpresuar që do t´ju afrojë më shumë. Tani mund të bëni ”scroll” në Instagram dhe të shihni gjërat që normalisht i shihni vetëm,...
Nga Olta Marku/ Si ta shpjegojmë tek fëmijët situatën e Koronavirusit

Nga Olta Marku/ Si ta shpjegojmë tek fëmijët situatën e Koronavirusit

Bota po përballet me pandeminë e Covid-19. Ne si të rritur arrijmë ta perceptojmë dhe studiojmë situatën të cilën po i ka vënë të gjithë në vështirësi. Ne jemi te ndërgjegjshëm për rregullat që duhet te zbatojmë dhe për pasojat që sjell ky virus. Fëmijët jane ata që nuk e kuptojnë këtë situatë, por ato...
Si t’i mbajmë fëmijët të angazhuar gjatë qendrimit 24 orë në shtëpi?

Si t’i mbajmë fëmijët të angazhuar gjatë qendrimit 24 orë në shtëpi?

Është normale që gjatë këtyre ditëve të sillni në vëmendje me nota humori se ata të cilët po ju lodhin më shumë janë fëmijët. Gjatë rutinës së përditshme, shumica e prindërve janë të angazhuar në punë dhe të vegjëlit në kopësht apo shkollë. Kështu, qendrimi në shtëpi i të gjithë familjes për 24 orë, çdo...
Lojërat që do të argëtojnë të gjithë familjen në këto ditë izolimi pa patur nevojë për teknologjinë

Lojërat që do të argëtojnë të gjithë familjen në këto ditë izolimi pa patur nevojë për teknologjinë

Gjatë ditëve të qendrimit në shtëpi, teknologjia nuk është gjithmonë zgjidhja. Le ta pranojmë: rrjetet sociale nuk janë ndër format më ideale në një kohë si kjo, kur prezenca e familjarëve bëher pjesë e pandashme e përditshmërisë. Ndoshta, ju janë mërzitur dhe gatimet. Një film në ditë ju mjafton për të kaluar disa orë. Pak...
Ushqimet që duhet të shmangni në kohë virusesh

Ushqimet që duhet të shmangni në kohë virusesh

Kemi lexuar gjatë për ushqimet që forcojnë imunitetin edhe para se koronavirusi të bëhej kryefjalë e aktualitetit. Sipas Anthony William, mjek popullor amerikan, në një periudhë si kjo që po kalojmë vëmendja duhet të përqendrohet njëkohësisht tek ushqimet që duhet të evitojmë, për të shmangur prekjen nga viruset. William thekson se mikroorganizmat e dëmshme që...
8 produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të qendroni larg viruseve

8 produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të qendroni larg viruseve

Për të përballuar viruset apo sëmundjet e ndryshme, mbi të gjitha duhet të kemi një imunitet të fortë. Lidhur me këtë, rol kyç luajnë një sërë faktorësh. Fillimisht, duhet të merreni më shumë me fizikun tuaj. Ushtrimet apo sportet janë gjithmonë zgjidhje kur vjen puna tek të qenurit aktivë. Përveç kësaj, ekspozimi në diell për...
Nëse vendosni të qëndroni në shtëpi këtë periudhë, po ju tregojmë çfarë mund të shihni në “Netflix”

Nëse vendosni të qëndroni në shtëpi këtë periudhë, po ju tregojmë çfarë mund të shihni në “Netflix”

Orët që do të qëndroni në shtëpi këtë periudhë do të jenë të zgjatura, sidomos për shkak të mbylljes së shkollave, eventeve apo aktiviteteve të ndryshme, pjesë e masave të ndërmarra nga qeveria si pasojë e shfaqjes së rasteve të para të koronavirusit. E çfarë mund të bëni tjetër në shtëpi, sidomos në rastet kur...
Blogerja e njohur na tregon një këndvështrim të realitetit të gruas shqiptare që nuk lidhet me frazat frymëzuese

Blogerja e njohur na tregon një këndvështrim të realitetit të gruas shqiptare që nuk lidhet me frazat frymëzuese

Ditën e sotme me siguri keni hasur urime të shumta në rrjet, por një dedikim që tërheq vëmendje këtë 8 mars është ai i Amantia Bekteshit. Blogerja e ushqimeve, që aktualisht jeton në Francë, ka sjellë një realitet me të cilin përballemi çdo ditë e më shumë. “Kam disa ditë që mendoj se duhet të...
Kida plotëson dëshirën më të madhe të vajzës me aftësi të kufizuara dhe bën një ftesë ‘live’ nga studio

Kida plotëson dëshirën më të madhe të vajzës me aftësi të kufizuara dhe bën një ftesë ‘live’ nga studio

Kida ka qenë e ftuar speciale mbrëmjen e djeshme në “Dua të të bëj të lumtur”. Këngëtarja kishte pranuar ftesën për të surprizuar Stelën, vajzën që nga fëmijërisë ishte diagnostifikuar me spina bifida. Kjo sëmundje i kishte sjellë probleme në të ecur, duke bërë kështu që Stela të haste shumë pengesa. Familjarët e kishin dërguar...
Si ta ndani sekretin nga privatësia? Ekspertët japin përgjigje për dilemën më të shpeshtë të çifteve

Si ta ndani sekretin nga privatësia? Ekspertët japin përgjigje për dilemën më të shpeshtë të çifteve

Një nga pengesat më të mëdha që hasin shpesh çiftet është privatësia. Sa i rëndësishëm është ky aspekt në një marrëdhënie të shëndetshme? Si çdokush tjetër, duhet të mendoni që si ju, ashtu edhe partneri keni nevojë për privatësinë tuaj. Në mënyrë që ky raport të mbetet në kufijtë e korrektes, duhet të keni parasysh...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format