Nëse doni të forconi sistemin imunitar duhet të bëni këto gjëra aspak normale

Nëse doni të forconi sistemin imunitar duhet të bëni këto gjëra aspak normale

Ka shumë gjëra që mund të bëni për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar, si një mënyrë për ta mbajtur trupin tuaj sa më të shëndetshëm. Disa nga këshillat që dëgjoni më shpesh janë gjumi i mirë, ushqimi i mirë, dhe mbajtja e niveleve të stresit nën kontroll. Por ka edhe disa gjëra jashtë normales që... ...
Gjithçka që duhet të dini përpara se të fryni buzët, nga dermatologia Erjona Shehu

Gjithçka që duhet të dini përpara se të fryni buzët, nga dermatologia Erjona Shehu

Fryrja e buzëve apo “lip augmentation” është një proçedurë dermokozmetike që ju mundëson buzë më të plota e më të mbushura! Substanca që përdoret në këtë proçedurë është Acidi Hyaluronic i prodhuar sintetikisht dhe që ngjan shumë me strukturën e Acidit Hyaluronic që e prodhon vetë organizmi. Kolagjeni tashmë nuk përdoret më, ndërsa mbushja me... ...
Këto shenja tregojnë se ju do ta keni të lehtë të mbeteni shtatzënë

Këto shenja tregojnë se ju do ta keni të lehtë të mbeteni shtatzënë

Për shumicën e grave, pjelloria është pak e mistershme derisa filloni ta merrni seriozisht për të mbetur shtatzënë. Por përveç kushteve të shumta mjekësore dhe surprizave që mund të ndodhin gjatë riprodhimit të natyrshëm ka edhe disa faktorë që ju tregojnë se sa lehtë mund të mbeteni shtatzanë. Nëse nuk jeni gati për të pasur... ...
Do bini në peshë, flini më mirë, kurseni para vetëm nëse hiqni dorë nga kjo gjë për një muaj

Do bini në peshë, flini më mirë, kurseni para vetëm nëse hiqni dorë nga kjo gjë për një muaj

Sipas disa studimeve, nëse bën këtë ndryshim për një muaj përfiton disa benefite. Çdokush që ka tentuar ndonjëherë të bëjë një ndryshim pozitiv, ka përjetuar efektin e përmirësimit të vetes. Punoni për t’u bërë një udhëheqës më i mirë dhe para se ta kuptoni do jeni bërë një partner dhe një prind i mirë. Trajnohuni... ...
Sfidoni të ftohtin! 10 përfitimet e shëtitjeve në temperatura të ulta

Sfidoni të ftohtin! 10 përfitimet e shëtitjeve në temperatura të ulta

E dimë që i ftohti na kufizon të dalurat në ambiente të hapura e aq më tepër shëtitjet në natyrë. Por a i dini përfitimet që shëndeti ynë merr nga një shëtitje në një mot paksa të freskët? I gjeni më poshtë:   Kemi më shumë energji   Flemë më mirë   Stimulon djegien e... ...
Kur të mësoni se çfarë i bën trupit tuaj “Fast-Food” i, do hiqni dorë menjëherë nga konsumimi tyre

Kur të mësoni se çfarë i bën trupit tuaj “Fast-Food” i, do hiqni dorë menjëherë nga konsumimi tyre

Konsumimi i “Fast-Food”-eve është shumë i madh ditët e sotme e sidomos tek adoleshentët e studentët. Por ajo që nuk dinit është se nivelet e larta të yndyrnave që gjenden në këtë lloj ushqimi mund të shkaktojnë depozitimin e yndyrave në mëlçi, të cilat mund të shkaktojnë mosfunksionim të saj. Disa përbërës, të tillë si... ...
Mbajini sa më larg! Këto ushqime po na ekspozojnë drejt kancerit

Mbajini sa më larg! Këto ushqime po na ekspozojnë drejt kancerit

Të jetuarit shëndetshëm është padyshim qëllimi i secilit prej nesh. Kujdesi ndaj vetes fillon që nga detajet më të vogla të përditshmërisë tonë. A e keni menduar se sa të rrezikuar mund të jemi nëse nuk zgjedhim siç duhet ushqimet që konsumojmë? Sipas studimeve është publikuar një listë e plotë e produkteve ushqimore të cilat... ...
Njohja me lëkurën tuaj dhe kujdesi ndaj saj, nga dermatologia Erjona Shehu

Njohja me lëkurën tuaj dhe kujdesi ndaj saj, nga dermatologia Erjona Shehu

Për të përcaktuar tipin e lëkures suaj bëni këtë provë Sapo të jeni zgjuar nga gjumi merrni një pecetë letre dhe vendoseni mbi fytyrë duke e shtypur me duar në të gjithë fytyrën 1-Nëse në pecetën e letrës nuk ka gjurmë yndyre atëherë lëkura juaj është normale me këto karakteristika: kompakte, elastike, ngjyrë homogjene ,... ...
Në prag depresioni? Kalojeni lehtësisht me ndihmën e këtyre ushqimeve

Në prag depresioni? Kalojeni lehtësisht me ndihmën e këtyre ushqimeve

Shëndeti mendor luan një rol të rëndësishëm në jetën tonë. Një shëndet mendor jo i rregullt sjell pasoja jo të vogla prandaj duhet të kujdesemi seriozisht për të. Një ndër problemet më të shpeshta është depresioni. Seancat tek mjekët specialistë padyshim që kanë rolin e tyre tepër të rëndësishëm për ta kapërcyer atë gjendje, por... ...
Gabimet që bëjmë gjatë larjes së fytyrës, nga dermatologia Erjona Shehu

Gabimet që bëjmë gjatë larjes së fytyrës, nga dermatologia Erjona Shehu

10 gabimet që bëjmë kur lajmë fytyrën: Zgjedhja e produktit të gabuar. Përdorni produkte të përshtatshëm për lëkurën tuaj. Larja e tepruar. Mos e lani më shumë se 1 ose 2 herë në ditë. Larja me ujë të ngrohtë që të hapen poret. Poret nuk kanë muskuj që të hapen e të mbyllen. Përdorimi i... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in