10 mënyrat për të ngadalësuar plakjen, nga dermatologia Erjona Shehu

10 mënyrat për të ngadalësuar plakjen, nga dermatologia Erjona Shehu

Lëkura fillon të humbasë lagështinë dhe butësinë e saj duke u bërë më e lehtë ndaj dëmtimeve. Por ka shumë mënyra natyrale për të ngadalësuar proçesin e plakjes në mënyrë që të dukeni më të rinj. Dermatologia Erjona Shehu ju tregon 10 mënyrat e mëposhtme: Vini çdo ditë krem me faktor mbrojtës ndaj diellit. Mënjanoni...
Sekreti i bukurisë së përjetshme dhe jetëgjatësisë gjendet në këtë vitaminë

Sekreti i bukurisë së përjetshme dhe jetëgjatësisë gjendet në këtë vitaminë

Vitaminat luajnë një rol tejet të rëndësishme në shëndetin e njeriut, e po ashtu vitamina E. Ajo është një antioksidant i madh dhe i fuqishëm që mund të neutralizojë efektin e dëmshëm të radikaleve të lira dhe plakjen e qelizave si dhe është shumë i rëndësishëm kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Përveç kësaj, një nga detyrat kryesore...
Arsyet pse duhet të konsumoni avokado çdo ditë

Arsyet pse duhet të konsumoni avokado çdo ditë

Ekzistojnë mijëra arsye përse duhet ta konsumojmë avokadon më shpesh. Avokado është ndër ushqimet më të mira që mund të konsumojmë, si dhe përfitimet shëndetësore që sjell ky ushqim janë të bollshme. Një avokado në ditë e përmirëson shëndetin, si dhe sjell shumë përmirësime të tjera në organizëm. Humbja e peshës Një avokado është ndihmesë...
Sipas shkencës cigaret elektronike janë të dëmshme për zemrën dhe trurin

Sipas shkencës cigaret elektronike janë të dëmshme për zemrën dhe trurin

Rreziqet e pirjes së duhanit dihen botërisht dhe shumë njerëz kanë filluar përdorimin e cigareve elektronike. Por sipas studiuesve përdorimi i cigareve elektronike shton rrezikun e atakut kardiak, infarktit apo sëmundjeve të zemrës. Rreth një në 20 të rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përdorin cigaret elektrike dhe shumë prej tyre e bëjnë këtë...
Letra e hapur e një burri për të shoqen: “Më mungon ajo qe ishe dhe dashurova përpara se të bëheshim prindër”

Letra e hapur e një burri për të shoqen: “Më mungon ajo qe ishe dhe dashurova përpara se të bëheshim prindër”

“Një vit pas lindjes së djalit tonë, unë dhe bashkëshortja ime, Arkiko, u betuam se një ditë në muaj do t’ja rezervonim njëri tjetrit për një “date night”. Ishte një nga ato praktika që çifte të tjera e kishin provuar e lavdëruar shumë ndaj vendosëm ta ndiqnim si ide. Pas vështirësive të lindjes së djalit,...
Nëse doni të forconi sistemin imunitar duhet të bëni këto gjëra aspak normale

Nëse doni të forconi sistemin imunitar duhet të bëni këto gjëra aspak normale

Ka shumë gjëra që mund të bëni për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar, si një mënyrë për ta mbajtur trupin tuaj sa më të shëndetshëm. Disa nga këshillat që dëgjoni më shpesh janë gjumi i mirë, ushqimi i mirë, dhe mbajtja e niveleve të stresit nën kontroll. Por ka edhe disa gjëra jashtë normales që...
Gjithçka që duhet të dini përpara se të fryni buzët, nga dermatologia Erjona Shehu

Gjithçka që duhet të dini përpara se të fryni buzët, nga dermatologia Erjona Shehu

Fryrja e buzëve apo “lip augmentation” është një proçedurë dermokozmetike që ju mundëson buzë më të plota e më të mbushura! Substanca që përdoret në këtë proçedurë është Acidi Hyaluronic i prodhuar sintetikisht dhe që ngjan shumë me strukturën e Acidit Hyaluronic që e prodhon vetë organizmi. Kolagjeni tashmë nuk përdoret më, ndërsa mbushja me...
Këto shenja tregojnë se ju do ta keni të lehtë të mbeteni shtatzënë

Këto shenja tregojnë se ju do ta keni të lehtë të mbeteni shtatzënë

Për shumicën e grave, pjelloria është pak e mistershme derisa filloni ta merrni seriozisht për të mbetur shtatzënë. Por përveç kushteve të shumta mjekësore dhe surprizave që mund të ndodhin gjatë riprodhimit të natyrshëm ka edhe disa faktorë që ju tregojnë se sa lehtë mund të mbeteni shtatzanë. Nëse nuk jeni gati për të pasur...
Do bini në peshë, flini më mirë, kurseni para vetëm nëse hiqni dorë nga kjo gjë për një muaj

Do bini në peshë, flini më mirë, kurseni para vetëm nëse hiqni dorë nga kjo gjë për një muaj

Sipas disa studimeve, nëse bën këtë ndryshim për një muaj përfiton disa benefite. Çdokush që ka tentuar ndonjëherë të bëjë një ndryshim pozitiv, ka përjetuar efektin e përmirësimit të vetes. Punoni për t’u bërë një udhëheqës më i mirë dhe para se ta kuptoni do jeni bërë një partner dhe një prind i mirë. Trajnohuni...
Sfidoni të ftohtin! 10 përfitimet e shëtitjeve në temperatura të ulta

Sfidoni të ftohtin! 10 përfitimet e shëtitjeve në temperatura të ulta

E dimë që i ftohti na kufizon të dalurat në ambiente të hapura e aq më tepër shëtitjet në natyrë. Por a i dini përfitimet që shëndeti ynë merr nga një shëtitje në një mot paksa të freskët? I gjeni më poshtë:   Kemi më shumë energji   Flemë më mirë   Stimulon djegien e...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format