Armina Mevlani ndan ‘sekretin’ e eleminimit të kilogramëve të tepërt pa dietë

Armina Mevlani ndan ‘sekretin’ e eleminimit të kilogramëve të tepërt pa dietë

Kur vjen puna tek eleminimi i kilogramëve të tepërt, të gjithë jemi ‘sy e veshë’ për të mësuar më shumë mbi detaje dhe metoda të ndryshme. Armina Mevlani ka zbuluar se për një vit ka arritur të eleminojë 6 kilogramë…pa dietë! (Ok, premtuese.) Blogerja ka treguar se ndonëse nuk i është nënshtruar dietave drastike, përgjatë... ...
Flasin nutricientët: Çfarë DUHET dhe NUK DUHET të konsumojmë gjatë karantinës?

Flasin nutricientët: Çfarë DUHET dhe NUK DUHET të konsumojmë gjatë karantinës?

Me siguri, paniku më i madh i qendrimit në shtëpi për javë me radhë është shtimi në peshë. Frigoriferi është kthyer në mikun tonë më të mirë dhe duam apo nuk duam, mendja punon pa ndalur vetëm për diçka: MË SHUMË USHQIM. Mes ndjenjës së fajit që kjo eshtë e 20-ta herë që po konsumon... ...
Ushqimet që duhet të shmangni në kohë virusesh

Ushqimet që duhet të shmangni në kohë virusesh

Kemi lexuar gjatë për ushqimet që forcojnë imunitetin edhe para se koronavirusi të bëhej kryefjalë e aktualitetit. Sipas Anthony William, mjek popullor amerikan, në një periudhë si kjo që po kalojmë vëmendja duhet të përqendrohet njëkohësisht tek ushqimet që duhet të evitojmë, për të shmangur prekjen nga viruset. William thekson se mikroorganizmat e dëmshme që... ...
8 produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të qendroni larg viruseve

8 produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të qendroni larg viruseve

Për të përballuar viruset apo sëmundjet e ndryshme, mbi të gjitha duhet të kemi një imunitet të fortë. Lidhur me këtë, rol kyç luajnë një sërë faktorësh. Fillimisht, duhet të merreni më shumë me fizikun tuaj. Ushtrimet apo sportet janë gjithmonë zgjidhje kur vjen puna tek të qenurit aktivë. Përveç kësaj, ekspozimi në diell për... ...
Farmacitë përfitojnë nga frika e shqiptarëve për koronavirusin, dhjetëfishohet çmimi i maskave dhe i dizinfektuesve

Farmacitë përfitojnë nga frika e shqiptarëve për koronavirusin, dhjetëfishohet çmimi i maskave dhe i dizinfektuesve

Farmacitë po përfitojnë nga frika e shqiptarëve për koronavirusin. Sot çmimi u një maske në farmaci ishte dhjetëfishuar ndërkohë që edhe te dizinfektuesit shihej një rritje e ndjeshme e çmimeve. Sikurse raporton Top Channel, sipas kuponit tatimor, vlera e një maske shkoi 1000 lekë, ndërkohë që para përhapjes së panikut kushtonte nga 50 lekë deri... ...
Për të pasur një sistem imunitar më të fortë, duhet të konsumoni me patjetër këto ushqime

Për të pasur një sistem imunitar më të fortë, duhet të konsumoni me patjetër këto ushqime

Virusi ‘COVID-19’ ka shkaktuar frikë në vende të ndryshme të botës, përfshirë Shqipërinë pasi rastet e të infektuarve dhe viktimave po rriten çdo ditë e më shumë. Tashmë virusi vdekjeprurës ka mbërritur edhe në shtetin fqinj, Italinë duke shkaktuar 7 viktima dhe duke lënë të infektuar mijëra të tjerë. Mirëpo, çfarë duhet të bëjmë për... ...
3 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni përpara gjumit

3 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni përpara gjumit

Darka është ndër vaktet që neglizhohet më shpesh. Lodhja e ditës na shtyn jo rrallë herë ta lëmë pas dore ushqimin, duke bërë kështu të zgjedhim kombinime jo të shëndetshme. Megjithatë, duhet të dini se janë 3 produkte në veçanti që nuk rekomandohen të konsumohen përpara gjumit. Listën e kryeson akullorja dhe arsyeja mund të... ...
E keni ditur gabim! Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes nëse s’doni të shëndosheni

E keni ditur gabim! Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes nëse s’doni të shëndosheni

Nëse nuk doni të shëndosheni, bëni mirë që këto ushqime të mos i konsumoni në mëngjes. Na janë thënë mijëra teori në lidhje me ushqimet që duhet të konsumojmë në mëngjes për të pasur një fizik të mirë. Mesa duket asgjë nuk ka qënë e vërtetë. Drithërat janë rekomandimi që të gjithë e këshillojnë në... ...
10 pyetjet që i bëhen më shpesh stomatologëve, marrin përgjigje nga “My Dental Clinic”

10 pyetjet që i bëhen më shpesh stomatologëve, marrin përgjigje nga “My Dental Clinic”

Nëse ka një gjë për të cilët ne duhet të jemi të kujdesshëm vazhdimisht është higjena e gojës dhe kjo për dy arsye kryesore: Sigurisht, për shëndetin tonë (i cili është primar) por edhe për estetikë (një buzëqeshje e bukur rrit vetbesimin). Larja e dhëmbëve rregullisht dhe përdorimi i fillit dentar ndihmon në shëndetin e... ...
Sipas studimit: Kafshët shtëpiake përmirësojnë gjëndjen tuaj emocionale!

Sipas studimit: Kafshët shtëpiake përmirësojnë gjëndjen tuaj emocionale!

Nëse jeni në një gjendje jo shumë të mirë psikologjike dhe emocionale, atëherë merrni njjë kafshë shtëpiake! Sipas një studimi të publikuar së fundmi në “BMC Psychiatry”, të kryer nga hulumtuesit e universiteteve të Liverpoolit, Manchesterit dhe Southamptonit, është arritur në përfundimin se kafshët shtëpiake mund të përmirësojnë shëndetin mendor të njerëzve. Hulumtuesit rishikuan 17... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in