E keni ditur gabim! Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes nëse s’doni të shëndosheni


Nëse nuk doni të shëndosheni, bëni mirë që këto ushqime të mos i konsumoni në mëngjes.

Na janë thënë mijëra teori në lidhje me ushqimet që duhet të konsumojmë në mëngjes për të pasur një fizik të mirë. Mesa duket asgjë nuk ka qënë e vërtetë.

Drithërat janë rekomandimi që të gjithë e këshillojnë në mëngjes, por pikërisht ky lloj ushqimi përfshihet në listën e gjërave që nuk duhen konsumuar.

Cilat janë ushqimet që është më mirë t’i shmangni në mëngjes?

Buka

Për shumë prej nesh është e pakonceptueshme të hamë mëngjesin pa bukë, por ja që nuk duhet bërë. Sa më pak bukë në mëngjes aq më mirë bën për trupin.

Omletë me vezë

Ajo është shumë e shijshme, por nuk mund të hani omëletë me vezë që në mëngjes, pasi është shumë e pasur me proteina dhe vitamina, por gjithashtu edhe më yndyrna, pasi gatuhet me vaj.

Drithërat

Drithërat me qumësht janë shumë të këshillueshme në mëngjes, por jo çdo lloj produkti. Shumë prej nesh mendojnë se po ushqehen shëndetshëm kur konsumojnë drithëra me fruta, çokollatë apo mjaltë. Jo, përzierja e tyre me sheqer do të ndikojë direkt në shtimin e peshës.

Lëng portokalli

Si fillim, kurrë mos tentoni të shtrydhni frutën, nëse keni mundësi ta hani ashtu siç është.

Kos frutash

Kosi i frutave, përveç faktit që ka sasi të mëdha sheqeri, është thjesht një lloj ëmbëlsire e ftohtë, e cila nuk ju siguron se do të ndiheni të ngopur apo në formë gjatë gjithë ditës./News31.al

E keni ditur gabim! Këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes nëse s’doni të shëndosheni

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in