Mbi 11 mijë raste me Covid-19 brenda 24 orëve, Rusia kapërcen Italinë dhe Britaninë

Mbi 11 mijë raste me Covid-19 brenda 24 orëve, Rusia kapërcen Italinë dhe Britaninë

Shifrat zyrtare e koronavirusit që vijnë nga Rusia, tregojnë për 11,656 persona të infektuar gjatë 24 orëve e fundit. Në total të prekurit nga virusi vdekjeprurës në këtë shtet janë  221.344. Autoritetet raportuan për 94 viktima ditën e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të humbjeve të jetëve në mbi 2 mijë. Tani Rusia... ...
Njerëzit protestojnë kundër masave izoluese në Gjermani, edhe pse lehtësimi i tyre ka sjellë rritje të infektimeve nga Covid-19

Njerëzit protestojnë kundër masave izoluese në Gjermani, edhe pse lehtësimi i tyre ka sjellë rritje të infektimeve nga Covid-19

Në Gjermani është vënë re një rritje e shkallës së numrit të infektuarve me koronavirus, disa ditë pasi vendi lehtësoi masat e izolimit. Shifrat u konfirmuan nga “Instituti Robert Koch” (RKI), qendër biomjeksore që këshillon qeverinë gjermane. Një person i infektuar mund të transmetojë virusin tek më shumë se një person tjetër, pra RO është... ...
Shumica e të shtruarve me Covid në spitalet e New York-ut janë ata që kanë qendruar në karantinë

Shumica e të shtruarve me Covid në spitalet e New York-ut janë ata që kanë qendruar në karantinë

Shumica e të shtruarve me koronavirus në spitalet e New York-ut janë pacientë që janë infektuar duke qendruar në shtëpi. Lajmin e ka bërë me dije Governatori Andrew Cuomo. Ky përfundim është arritur nga mbikëqyrrja e 1000 paceintëve në 100 spitale të New York-ut. 66% e tyre vinin nga izolimi në shtëpi, ndërsa 18% nga... ...
Ndërron jetë legjenda e muzikës Rock & Roll

Ndërron jetë legjenda e muzikës Rock & Roll

Little Richard, një nga muzikantët më të rëndësishëm të muzikës rock and roll, ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare. Djali i legjendës së muzikës e konfirmoi lajmin e trishtë për “Rolling Stone”. Shkaku i vdekjes së tij ende nuk është bërë i ditur. I njohur si themeluesi i rock and roll-it, Little Richard u ngjit... ...
Epidemiologu suedez mbron strategjinë e vendit të tij: “Masat izoluese vetëm po vonojnë të pashmangshmen”

Epidemiologu suedez mbron strategjinë e vendit të tij: “Masat izoluese vetëm po vonojnë të pashmangshmen”

Epidemiologu suedez, Johan Giesecke, i ka dalë në mbrojtje strategjisë që po ndjek vendi i tij për të luftuar koronavirusin. Sipas tij masat e izolimit që janë marrë nga shtetet e tjera, janë thjesht duke vonuar të pashmangshmen. Rritjen e infektimeve dhe vdekjeve. Nuk po e parandalojnë epideminë. Ai thotë se përpjekjet për ta ndaluar... ...
Deklarata e radhës e Trump: “Koronavirusi do të kalojë pa vaksinë”

Deklarata e radhës e Trump: “Koronavirusi do të kalojë pa vaksinë”

Teoria më e fundit e Donald Trump e ka rikthyer sërish në qendër të vëmendjes. Presidenti amerikan ka deklaruar se koronavirusi do të zhduket pa pasur nevojë për vaksinë. Trump nuk është bazuar në ndonjë studim shkencor, por kjo ka qenë veçse një deklaratë e radhës. Konkluzionin e tij, presidenti e ndau në një takim... ...
Lëvizjet në BE shtyhen deri në mes të qershorit, Brukseli e cilëson situatën “të paqendrueshme”

Lëvizjet në BE shtyhen deri në mes të qershorit, Brukseli e cilëson situatën “të paqendrueshme”

Brukseli ka propozuar që kufizimet për lëvizje brenda BE të shtyhen deri më 15 qershor. Europa nuk e sheh të arsyeshme të ndërmarrë hapa të mëdha lidhur me lehtësimin e masave. Brukseli e sheh situatën të paqendrueshme, e si pasojë ka propozuar shtyrjen e afatit. Nga kjo masë, përjashtohen vetëm qytetarët e BE dhe të... ...
OBSH: Zbulimi i origjinës së Covid-19 mund të marrë një vit

OBSH: Zbulimi i origjinës së Covid-19 mund të marrë një vit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë(OBSH) gjetja e origjinës së koronavirusit mund të marrë e pakta një vit. Duke folur nga Gjeneva ditën e sotme, një ekspert i OBSH-së për viruset që përhapen nga kafshët, tha se të dhënat e deritanishme kanë drejtuar kërkimet te lakuriqi si burim kryesor. Këto kërkime më pas janë zgjeruar te... ...
Elon Musk dhe partnerja e tij shpjegojnë si shqiptohet emri i djalit të tyre, por nuk bien dakord

Elon Musk dhe partnerja e tij shpjegojnë si shqiptohet emri i djalit të tyre, por nuk bien dakord

Elon Musk dhe Grimes kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve, që kur njoftuan emrin e pazakontë të djalit të tyre të sapolindur, për shqiptimin e të cilit edhe vetë nuk po bien dakord. Emri X Æ A-12 ka qenë një ndër gjërat më të diskutuara në rrjetet sociale, që kur u bë publik nga Elon... ...
Sekretari i OKB ngre një tjetër alarm për koronavirusin

Sekretari i OKB ngre një tjetër alarm për koronavirusin

Sekretari i OKB, Antonio Guterres, ka dhënë një tjetër alarm për situatën e shkaktuar nga Covid. Ai ka deklaruar se koronavirusi ka lëshuar një tsunami të urrejtjes dhe ksenofobisë”. Një pasojë negative në shoqëri kjo, të cilën Guterres e sjell si shqetësim. Sekretari i OKB ka bërë thirrje për përpjekje të gjithanshme nga vendet e... ...

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in