Akuzohet për korrupsion, arrestohet ish-presidenti i UEFA-s Michel Platini


Bota e futbollit është tronditur nga një lajm i bujshëm mëngjesin e sotëm.

Eshte arrestuar Michel Platini ish-presidenti i UEFA-s për akuzën e korrupsionit në kuadër të hetimeve për organizimin e Botërorit “Katar 2022”. Bëhet me dije se Platini është transportuar në zyrën antikorrupsion në Paris ndërsa çështja për të cilën akuzohet daton që në vitin 2010 për të drejtën e organiuzimit të Kupës së Botës nga Katari dhe në atë kohë Platini ka qënë president i UEFA-s.

Vendimi përfundimtar për të drejtën e organizimit të Kupës së Botës iu dha Katarit nga Sep Blatter që në atë kohë  president i FIFA-s por më pas pati denoncime, hetime dhe arrestime gjë që çoi deri në ndryshimin e drejtuesve të FIFA-s e UEFA-s.


Akuzohet për korrupsion, arrestohet ish-presidenti i UEFA-s Michel Platini

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format