13 persona të vdekur nga tajfuni në Kinë, evakuohen 1 milionë banorë


13 persona kanë mbetur të vdekur dhe një milione banorë janë larguar nga shtëpitë e tyre pas goditjes nga tajfuni Lekima, në Kinë.

Gjashtëmbëdhjetë persona janë deklaruar të zhdukur pas një stuhie që ka përfshirë rajonin, nga tajfuni Lekima qe ishte paralajmëruar se do ta godas Kinën të shtunën me erëra të forta deri në 187 km në orë.

Tajfuni tani ka marrë drejtimin drejt provincës Zheijang dhe pritet të godas Shangain që përbëhet nga një popullsi prej 20 milionë banorëve.

Të gjitha fluturimet dhe shërbimet e metrove janë anuluar derisa qyteti po përgatitet për stuhinë, ku sipas raportimeve mund të ketë vërshime të mëdha.

Burimi:BalkanWeb

13 persona të vdekur nga tajfuni në Kinë, evakuohen 1 milionë banorë

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format